Plazhet më të bukura në botë, për të cilat nuk keni dëgjuar.

Plazhet më të bukura në botë, për të cilat nuk keni dëgjuar.

Bregu botëror me një gjatësi prej 1,16 milion kilometra ka dhjetëra plazhe. Disa prej tyre, si Rio de Janeiro dhe Honolulu, njihen në të gjithë botën, ndërsa të tjerat njihen vetëm nga banorët vendas. Në shqyrtimin tonë të sotëm - plazhet e vogla të njohura, por shumë të bukura të botës, që do të befasojnë edhe turistët më të përvojuar.

Përmbajtja

  • Për foto të zili: plazhet më të mira të Evropës;
  • Me rërë të bardhë dhe valë të bluisë: plazhet më të mira të dy Amerikave;
  • Rërë e artë në "kontinentin e zi": plazhet më të bukura të Afrikës;
  • Pikturëske dhe të pa prekura: plazhet më të bukura të botës dhe plazhet më të mira të Azisë;
  • Nga veriu në jug: plazhet më të bukura të Rusisë.

Për foto të zili: plazhet më të mira të Evropës

Rreshtat e para në renditjet e plazheve më të bukura në botë zënë me përpikmëri Formentera spanjolle, Navagio greke dhe Positano italiane. A ju nuk ju befason kjo? Pastaj shihni variantet më pak turistikë poshtë.

Plazhi më i bukur i Sardini - Porto Giunko, Italia

Në mes të 200 plazheve të bukura sardine, Porto Giunko dallohet për madhësinë e tij (më shumë se 800 metra) - ai nuk bëhet kurrë i mbushur edhe në pikun e sezonit. Një shtresë e gjerë e rërës rozë ndan nga deti një lagunë, ku jetojnë flamingot rozë. Në bare mund të blini pije, të merrni me qira shtrat dhe çadër. Në shkëmbin mbi Porto Giunko ngrihet kulla aragoneze e shekullit 17 prej 9 metrash - ngjitja e vështirë kënaqet me një pamje madhështore të rrethinave. Qyteti më i afërt me Porto Giunko është Villasimius. Nga Cagliari rruga do të zgjasë rreth një orë.

Plazhet më të bukura në botë, për të cilat nuk keni dëgjuar.
Burimi

Plazhi i fshehur i bukur i Greqisë - Aretes, Halkidiki

Me një rrjedhë turistësh prej 22 milionësh në vit nga të gjithë bota, është e vështirë të pritet qetësi nga plazhet greke. Por në grykën e fshehur të pishave në gjuhën e Aretes, ju mund të ndjeni se si ishin Halkidiki para boom turistik.

Ne plazhin më të madh ka një bar që punon vetëm gjatë pikut të sezonit, ndërsa në plazhet e tjera shërbimi nuk është i paraparuar, për këtë arsye, është më mirë të keni me vete gjithçka që ju nevojitet.

Afer plazhit ka një hotel i vogël dhe një tavernë. Aretes ndodhet 5 km larg fshatit Toroni në një rrugë të asfaltuar, me një pjesë të vogël të rrugës së rrërë vetëm në fund.

Plazhi më i bukur i Pireneut të Francës - Agde-sur-Mer, Langedok-Rusillon

Plazhi 7-kilometërsh i qytetit Argeles-sur-Mer është nderuar me flamurin blu dhe konsiderohet një nga plazhet më të pastër në botë dhe më i miri në këtë pjesë të bregut francez. Për ata që preferojnë gurët, pak më larg në Racou ka një breg deti 2-kilometërsh me gurë. Pjesa qendrore e plazhit është më e këndshme, në të cilën ndodhet një promenade dhe një pyll borësh. Mund të qëndroni në vetë Argeles-sur-Mer, një qytet i bukur në stil katalan me rrugicat e vjetra të mirëmbajtura në qendër. Më shumë se 15 minuta me makinë do të zgjasë udhëtimi nga turistik Kolyura, plazhi i të cilit nuk është aq i mirë.

Plazhet më të bukura në botë, për të cilat nuk keni dëgjuar.
Burimi

Me rërë të bardhë dhe valë të bluisë: plazhet më të mira të dy Amerikave

Ipanema, Copacabana ose Plazhi i Majamit? Këta bregje të botës janë të njohur edhe pa ne. Ne do të t'ju tregojmë për plazhet e tjera të dy Amerikave që renditen ndër më të mirat në botë.

Plazhi më i bukur i Brazilit - Fernando de Noronha

Brazili zotëron 50% të territorit të Amerikës së Jugut - dhe plazhet më të mira të kësaj vendi. Vizitoni arkipelagun vulkanik Fernando de Noronha në një orë rrugëtim nga kontinenti - plazhet e tij shihen si më të bukurit në botë, por madje ndër ta dallohet Bahia do Sancho. Do të duhet të lëvizni në përparësi drejt bregut përmes urave druri, shkallëve të rënda dhe gurëve të mprehtë. Por rezultati vlen: rërë e butë, ujë i pastër, barisht e gjelbëruar tropikale, mundësia për të notuar mes delfinëve, detarëve, albatrosave dhe peshkatarëve të sigurt për njeriun. A nuk është ky vend më i miri në botë? Nga qytetet e mëdha të Brazilit, më lehtë të arrini në arkipelag me avion, më pas në Bahia do Sancho me autobus.

Plazhet më të bukura në botë, për të cilat nuk keni dëgjuar.
Burimi

Plazhi më i bukur midis dy oqeanëve - Cayo de Agua, Venezuela

Plazhi më i bukur i Venezuelës ndodhet në pikën më perëndimore të arkipelegosë së mbrojtur Los-Roques, rreth 45 minuta me anijet larg ishullit Gran-Roque, qendra turistike lokale. Ishulli i vogël plazhor Cayo de Agua është i njohur në botë për rërën e bardhë si borë, ngjyrën e gjelbër të papërllogarueshme të ujit detar dhe "digatë" natyrale - rera prej rërës midis ishujve, përmes të cilës mund të shëtitni midis dy oqeanëve. Për të arritur në ishull mund të organizoheni me një tur ose me anijen tuaj duke marrë me qira një barkë.

Kujtojini se në arkipeleg nevoja për ujë të ëmbël, dyqane dhe infrastrukturë tjetër mungon.
Plazhet më të bukura në botë, për të cilat nuk keni dëgjuar.
Burimi

Plazhi më i bukur në botë me një përkulje historike - Playa Ruinas, Meksikë

El Castillo - tempulli i lashtë i popullit majave në Tulum në gjirin e Yucatanit. Prej rrënojave, të rrethuara nga barishtja tropikale, mund të zbresni drejt një plazhi të vogël, të mrekullueshëm në bukuri. Për të fotografuar pa turistët nga e gjithë bota, vini para nënë 10 orët e mëngjesit ose pas 4 orëve të pasdites. Gjatë kohës tjetër mund të kaloni në plazhin e bukur El Paraiso, emri i të cilit («parajsë") flet vetë për veten. Tulum ndodhet rreth 180 km larg Kanqunit, për të arritur në qytet është më e lehtë me makinë ose autobus nga qendra e transportit të rajonit - qyteti Playa del Carmen.

Plazhet më të bukura në botë, për të cilat nuk keni dëgjuar.
Burimi

Plazhi më i bukur "pirat" - Dry-Tortugas, Florida, SHBA

Atraksioni kryesor i ishujve Dry-Tortugas në Gjirin Meksikano - Forti Jefferson, një kala e ndërtuar në shekullin XIX për të luftuar me piratët. Rërët e bardha të buta shtrihen në të gjithë zonën bregdetare, duke përfshirë edhe nën murat e kalasë së vjetër. Uji i qetë blu dhe atmosfera si në "Piratët e Detit të Karibeve" japin Dry-Tortugas një vend të ligjshëm në listën e plazheve më të bukura në botë. Që të shkoni në ishuj, mund të merrni me qira një anije ose të uleni në traget nga Key West, rruga për një rrugë do të zgjasë 2,5 orë.

Plazhet më të bukura në botë, për të cilat nuk keni dëgjuar.
Burimi

Rërët e ara të "kontinentit të zi": plazhet më të bukura të Afrikës

Kur flitet për bregdetin e Afrikës, në mendjen e turistëve rusë të parë vijnë:

  • Egjipti
  • Marrokshi
  • Tunizia

Mirëpo, këto vende nuk përfaqësojnë të gjithë oferta plazhore në brigjet e "kontinentit të zi".

Plazhi më i bukur në Ishujt e Sejshelleve - Anse Lazio, Pralisë

Turizmi kontribuon deri në 50% në ekonominë e Ishujve të Sejshelleve. Pse - është e qartë në plazhin e pikëpamjes Anse Lazio në Pralisë. Uji i qetë kristal, zbritja e ngadaltë, bota e pasur detare - këtu do të kalojnë kohë të mrekullueshme nishamësit, si dhe familjet me fëmijë nga e gjithë bota. Për të qëndruar në Anse Lazio, është më mirë të rezervoni një dhomë në hotelin luksoz Four Seasons Seychelles. Nëse po vini nga një pjesë tjetër e ishullit, është mirë të vini më herët, pasi vendet e parkimit janë të pakta. Pastaj ju pret një zbritje 20-minutëshe nga mali dhe kontrolli i sigurisë nga policia e hotelit.

Plazhet më të bukura në botë, për të cilat nuk keni dëgjuar.
Burimi

Plazhi më i bukur detar bari: Nosy Iranja, Madagaskar

Nosy Iranja - dy ishuj të vogël në arkipeleagun Nosy Be, të lidhur me një shkëmb të gjatë. Në kohën e pishmanit, ju mund të kalojë nga një ishull në tjetrin nëpërmjet shkëmbit - por kujdes gjatë prishjes! Bregdetit e Nosy Iranja-Bes i bezdis ngrohtësi rërë e bardhë, uji i pastër i akvamarinës së lagoonit, bimësi e pasur tropikale dhe mundësia për të shikuar zogj detarë, të cilët natën hedhin vezë në plazhin e Nosy Iranja-Kelit.

Plazhet më të bukura në botë, për të cilat nuk keni dëgjuar.
Burimi

Plazhi më i bukur në Afrika e Jugut - Bloubergstrand, Cape Town

Emri i gjatë i bregdetit më të pikturës në Kajptown përkthehet si "Plazhi pranë malit të kaltër". Rrënja e rërës së bardhë shtrihet në të gjithë bregun për 48 kilometra dhe njihet në të gjithë botën për pamjen e shkëlqyer të Majeve të Tavolinës, e cila ngrihet mbi ujërat kobalt të grykës. Nënujë në bregun e erës është ftohtë - por ju mund të vështroni akrobatët e serfimit dhe kite serferët, të cilët shtojnë në pejsazhin e fotografueshëm. Në afërsi të Kajptownit përgjatë detit shtrihet një lagje e prestigjshme me restorante modër, ku mund të drekoni duke shijuar pamjen ekskluzive të detit.

Plazhet më të bukura në botë, për të cilat nuk keni dëgjuar.
Burimi

Pikturëske dhe të pa prekura: plazhet më të bukura të botës dhe plazhet më të mira të Azisë

Shumë turistë besojnë se plazhet më të bukura në botë ndodhen në Azinë. Nuk do të diskutojmë - thjesht do të zgjedhim nga variantet e pakëta turistike, për fotografi të frymëzimit më të mirë në botë.

Plazhi më i bukur jo-turistik i Tajlandës - Koh Yao Noi

Nëse brigjet e mbushura të Phuketit ju kanë bërë të mërzitur, uluni në një anije të planifikuar dhe nisuni në një udhëtim në lindje. Në grykën Ao Phang nga gjeni dy ishuj, ende pa u dëmtuar nga infrastruktura turistike. Rruga drejt shumicës së plazheve kalon përmes rrugëve të rrënojave pa shenja të civilizatës, ndërsa mundësia për të hasur përsëri me turistë të tjerë nga e gjithë bota në rërën e bardhë nuk është aq e madhe. Falë kufizimeve në zhvillimin e infrastrukturës turistike, ishulli ka marrë çmime nga Conservation International dhe National Geographic Traveler.

Plazhet më të bukura në botë, për të cilat nuk keni dëgjuar.
Burimi

Plazhi më i bukur në Goa - Ashvem, Goa

Mungesa e njerëzve, qenve të rrezikshëm dhe lopëve të pashquar, rërë e pastër dhe pamjet e mrekullueshme, infrastrukturë pak e përzemërt që të kalojmë pushimet në harmoni me natyrën, një kombinim i rrallë për shtetin plazhore Goa. Në plazhin Ashvem ka gjithçka që ju nevojitet - dhe mungon gjithçka që nuk ju nevojitet. Në sezonin jo-turistik, bimët e gjelbërta të koksit rriten gjatë shiritit të gjatë rërës dhe madje edhe pemet banianë. Është më mirë të vendosni pranë brigjeve të shkëmbinjve në det, ku janë të mundshme gurë të mprehtë.

Plazhet më të bukura në botë, për të cilat nuk keni dëgjuar.
Burimi

Plazhi më i bukur i Burmës - Ngapali

Resorti më i mirë i Burmës, Ngapali, ende nuk është i mbipopulluar nga pushues të ndryshëm nga vende të ndryshme të botës. Rrënja e dendur e rërës së bardhë shtrihet mes detit turkiz dhe palmave në 3 km, duke krijuar ujëra të bukura dhe gryka të vogla. Në vitin 2016, plazhi u shpall si më i miri në Azinë sipas Tripadvisor. Edhe përkundër numrit të madh të hoteleve dhe restoranteve, këtu, madje në sezonin më të nxehtë, ka mjaft hapësirë për një pushim të qetë, ndërsa dashamirët e shërbimeve bregdetare mund të porosisin një masazh ose të drekojnë në një nga kafene me pamje drejt detit.

Plazhet më të bukura në botë, për të cilat nuk keni dëgjuar.
Burimi

Nga veriu në jug: plazhet më të bukura të Rusisë

Rusia zë vendin e katërt në botë sipas numrit të plazheve. I habitur? Por gjatësia e linjës bregdetare të vendit tonë është 23000 km - dhe në të ka shumë plazhe, të cilat meritojnë të shihen si më të bukurit në botë.

Plazhi më i bukuri i Baltikut rus - Yantarny, Kaliningrad

Plazhi i parë dhe aktualisht i vetmi në Rusi, i nderuar me një Çmim Nderi Botëror - flamuri blu, ndodhet në Yantarny, rreth 50 km larg Kaliningradit. Rëra pranë detit të ftohtë, por të finë, është shumë e pastër, bregu është mirë i pajisur, përfshirë edhe për njerëzit me lëvizje të kufizuar. Turistët në shiritin e rërës prej kilometër nuk janë shumë edhe në sezonin më të nxehtë.

Bonus i këndshëm - mundësia për të gjetur një copë diamanti sapo pas një furtune.
Plazhet më të bukura në botë, për të cilat nuk keni dëgjuar.
Yantarny në Koshën e Kurshit. Foto: Belikart / Shutterstock

Plazhi më i bukur i Detit të Zi - kisha e Belyaus, Krim

Nëse dëshironi të pushoni larg turmave dhe të qëndroni vetëm me natyrën e mrekullueshme krymiote, zgjedhja juaj është rrethi i Tarhanikut. Ndërmjet shkëmbinjve të famshëm janë shpërndarë plazhet e mërzitura, të cilat për rërën e bardhë dhe ujin blu të bishtit, transparent edhe pas furtunave, janë quajtur "Maldivët e Krymisë". Kisha e Belyausit që i ndan Detin e Zi nga gryka e Donuzlavit - pa dyshim, vendi më piktoresk i rajonit, po dhe i botës gjithashtu.

Në koshë ka një hotel dhe një kamping, por shumica e turistëve vijnë këtu si barinj, për të jetuar në tenda - në shiritin plazhi 10-kilometër, do të ketë vend për të gjithë.
Plazhet më të bukura në botë, për të cilat nuk keni dëgjuar.
Burimi

Plazhi më i bukur i bregut të Paqësorit - Triozere, Rajoni Primorje

Rrënja e pastër rërë midis detit dhe liqeneve të ëmbla nën bazat e kodrave për një kohë të gjatë ka qenë një zonë kufitare e mbyllur. Plazhet e grykës së Triozeres nuk janë të mbipopulluara nga pushues të ndryshëm nga vende të ndryshme të botës, por janë mirë të pajisura - këtu ka vende për të pushuar me mangall dhe bazat turistike, ku mund të qëndroni me pamje nga shkëmbi i njohur Krëser. Për të arritur në grykë mund të vini nga Nahodka ose Vrangel me autobus ose makinë nëpër një rrugë asfaltuar me një pjesë të vogël të rrugës së rrëzuar.

Plazhet më të bukura në botë, për të cilat nuk keni dëgjuar.
Burimi

Shpresojmë që shqyrtimi ynë do ju frymëzojë për udhëtime të reja në brigjet e pikturës së botës. Gjithçka më e dobishme dhe interesante për udhëtarët - në faqen Travelask.ru.

Redaktor: Daria Ivanyushkina

Zgjidhni gjuhën tuaj

Zgjidhni monedhën tuaj

Aty ku çmimet e aplikueshme do të konvertohen dhe do të shfaqen në monedhën që zgjidhni. Monedha me të cilën paguani mund të ndryshojë në bazë të rezervimit tuaj dhe mund të zbatohet gjithashtu një tarifë shërbimi.