Një zhytje erëzishme në botën e kuzhinës maldiviane në stacionin Milaidhoo

Një zhytje erëzishme në botën e kuzhinës maldiviane në stacionin Milaidhoo

Një udhëtim gastronomik i pakrahasueshëm ofron restoranti Ba'theli - restoranti i vetëm në botë, i cili ka një meny me bazë legjendare rrugën tregtare nga India në Mesdhe - Rruga e Spekullës. Emri i restoranit "Ba'theli" vjen nga gjuha maldiviane divehi dhe do të thotë një kanoç special transporti, i cili tradicionalisht përdorej për transportimin e spekulave. Duke udhëtuar midis ishujve në kanoçet-ba’teli, njerëzit jo vetëm tregonin tregtinë, por edhe përhapnin njohuri për vende të largëta, tradita dhe kuzhina në të gjithë rrugën e shkëputur të Rrugës së Spekullës.

Një zhytje erëzishme në botën e kuzhinës maldiviane në stacionin Milaidhoo

Arkipelegu i Maldivit, duke qenë një nga pikat ndërmjetëse në rrugën e tregtarëve, që udhëtonin nga India dhe Indonezia drejt Afrikës dhe Arabinës, shpejt njihet me thesare si kanellë, kardamom, kurkuma, qimet e gjelbërta, xhenxhefi dhe piperi nga bota e spekulave. Dhe sot, traditat e atyre kohërave ringjallen nga kuzhinierët tanë të shquar në një nga ishujt e atolit Baa, ku edhe vendoset Ba'theli.

Dhe jashtësisht, restorani korrespondon me emrin e tij: ai sikur përbëhet nga tre anije druri që lëvizin mbi dallgët tirq, secila prej tyre - një ambient i veçantë. Anija e parë - lounge-bar, ku është e këndshme të pijësh një aperitiv dhe të shohësh perëndimin e diellit. Në anijën e dytë është kuzhina - pa dyshim, vendi kryesor ku ndodh të gjitha magjia. Anija e tretë - hapësira kryesore e restoranit, ku nuk vijnë vetëm për të ngrënë, por edhe për atmosferën e pashpjegueshme, e cila theksohet nga qielli i mbuluar me yje.

Një zhytje erëzishme në botën e kuzhinës maldiviane në stacionin Milaidhoo

Udhëtimi gastronomik fillon në lounge me koktejlin firmë Parrot Fashion me rom të errët, nënshkrimë e bitters dhe vaj grepfruti me një miksim të veçantë prej pesë spekulave. Akompanjimi perfekt për këtë pije të shkëlqyer do të jetë perëndimi i ngjyrave, zhurma e valëve dhe ëmbëlsirat nga pjesët vendore.

Dhe tani është koha për të kaluar drejtpërdrejt në restorant. Këtu ofrohen tre opcione të ndryshme për vizitorët. Në menynë e degustimit përfshihen pesë pjata moderne maldiviane, secila prej tyre - një përfaqësim i trashëgimisë kulturore të arkipelegut, e pikantuar me një surprizë nga shefi i kuzhinës, pasi çdo ditë ai gatmon diçka të re dhe kurrë nuk përsëritet.

Në menynë à la carte - paraqitja moderne e shijeve tradicionale maldiviane në formën e një gamë të gjerë meze, supash dhe sallatash. Dhe në fund, një menu bazuar në Rrugën e Specit, ku janë prezantuar pjata si rendang indonezian me mish derra, biryani tikka indian dhe nyama choma jugo-afrikane - të gjitha me një prekje mistrike maldiviane.

Në Ba'theli mund të harrosh lehtë se cilin vit jemi tani dhe të transportohesh pothuajse 5 mijë vjet mbrapa, në ato kohë kur Maldivet nuk ishin një nga destinacionet më të njohura turistike të planetit, por një qendër tregtare e rëndësishme. Ngrihuni rehat në tavolinën tuaj në anijen - po largohemi!

Një zhytje erëzishme në botën e kuzhinës maldiviane në stacionin Milaidhoo

RRETH MILAIDHOO MALDIVES

Ishulli Milaidhoo Maldivet - është një destinacion plazhi i vogël, i cili dallon për përkushtimin ndaj traditave të vendit. 50 villat moderne me pishinë, të dizajnuara nga një arkitekt lokal në stilin tradicional maldivian, ofrojnë të gjitha nevojat për një pushim të paharrueshëm. Për të përmbushur çdo dëshirë, çdo vizitor ka edhe një ndihmës personal. Në mes të argëtimit - sporte ujore të ndryshme, joga në lindjen e diellit dhe snorkelimi në rrethet koralore të një bukurie të pashembullt.

Kuzhinë e veçantë e Milaidhoo është një nga krenaritë: këtu ndodhen tre restorante në nivel ndërkombëtar, përfshirë restorantin e ndërtuar në formë të tre anijeve tradicionale maldiviane Ba'theli. Menyu i këtij restoranti bazohet në gatimet tradicionale maldiviane, dhe shumë receta shkojnë kohës së Rrugës së Spekuarve detare.

Milaidhoo - një resort vërtet maldivian, ku fjalën "luksoz" ia merr një ndjesi të re. Natyra fantastike, kuzhina e shkëlqyer dhe atmosfera romantike: ecje me delfinë në perëndim dielli dhe piknik në një plazh me rërë të braktisur... Në këtë vend mahnitës realizohen çdo dëshirë!

Zgjidhni gjuhën tuaj

Zgjidhni monedhën tuaj

Aty ku çmimet e aplikueshme do të konvertohen dhe do të shfaqen në monedhën që zgjidhni. Monedha me të cilën paguani mund të ndryshojë në bazë të rezervimit tuaj dhe mund të zbatohet gjithashtu një tarifë shërbimi.