Hotel, i cili u bë një hapësirë e vogël në xhepat e krijuarve të tij.

Hotel, i cili u bë një hapësirë e vogël në xhepat e krijuarve të tij.

Stili unik dhe luksoz - kjo është ajo që mund të thuhet për hotelet më të shtrenjta në botë. Këtu janë martesa passionale, puthjet e natës dhe lojërat e rrezikshme. TravelAsk do të tregojë për hotelin më të shtrenjtë dhe një nga më të paharrueshmit në botë.

Marina Bay Sands

Hotel Marina Bay Sands ndodhet në Singapor, në bregun e golfit Marina Bay. Ai pranon mysafirët që nga viti 2010.

Hotel, i cili u bë një hapësirë e vogël në xhepat e krijuarve të tij.

Ky nuk është thjesht një hotel, por një kompleks i plotë, i cili përfshin Muzeun e Shkencës dhe Artit, ku ndodhin ekspozitat e ndryshme, dyqanet e markave të njohura, kazinon me klasë të parë, shtatë restorante me kuzhinë të zgjedhur, dy teatro ku shfaqen mjuzikële nga Broadvueja, dhe madje edhe një pishinë akulli.

Hotel, i cili u bë një hapësirë e vogël në xhepat e krijuarve të tij.

Kjo është një industri e tërë e argëtimit. Dhe për të përmbyllur të gjithë këtë, ka një pishinë dhe një kopsht. Dhe në kuptimin e drejtpërdrejtë të fjalës: kjo mrekulli gjendet në kulmin e hotelit, që lidh tre ndërtesa.

Hotel, i cili u bë një hapësirë e vogël në xhepat e krijuarve të tij.

Hotel Marina Bay Sands është shumë i madh: është tre kulla 55-kateshe, me një lartësi prej 200 metrash. Në kulmin është një tarracë e formuar si një gondolë: pikërisht këtu ndodhen pishina dhe kopshti e përmendur më lart, me një sipërfaqe prej 12,4 mijë metra katrorë.

Hotel Marina Bay Sands zë vendin e 17-të në listën e ndërtesave dhe strukturave më të mëdha në botë (nga siperfaqja e hapësirave).

Ndërtimi sipas feng shui dhe inspirimi nga karta

Hotelin e ka projektuar arkitekti Moshe Safdie. Ai deklaron se u frymëzua nga një kambanë e kartave. Për vizitorët ka në dispozicion 2561 dhoma. Dizajni i hotelit është miratuar nga ekspertët e feng shui: dhomat janë mobiluar me mobilje moderne prej druri të errët, në dysheme ka qilima, natyrisht që ka televizor dhe internet falas.

Hotel, i cili u bë një hapësirë e vogël në xhepat e krijuarve të tij.

Por veçoria e vërtetë e dhomave janë dritaret franceze, nga të cilat shihet pamja e Singaporit.

Hotel, i cili u bë një hapësirë e vogël në xhepat e krijuarve të tij.

Dhe, siç është zakon, për të gjithë mysafirët ka çaj falas, çarçafë dhe përdore tualeti.

Hotel Marina Bay Sands ndodhet në qendër të qytetit pranë qendrës së biznesit dhe në disa minuta ecje larg kompleksit më të mirë të tregëtisë në Singapor.

Hotelit i ka kushtuar grupit të tij të klientëve, Las Vegas Sands, një shumë tejet e paparë: 8 miliardë dollarë.

Gondola në lartësi 200 metra

Prej tërheqje kryesore e ndërtesës, natyrisht, është çatia. Pasi shihni diçka të tillë, nuk do ta harrosh kurrë. Këtu gjendet platforma pamore SkyPark, pishina ku shërbehen koktejle, kopshti peizazhistik, klubi natëror, dhe madje një qendër spa.

Hotel, i cili u bë një hapësirë e vogël në xhepat e krijuarve të tij.

Platforma pamore - një nga më të mëdhatë në botë, me një sipërfaqe prej 12400 metra katrorë. Nga këtu, një pamje e mahnitshme e qytetit. Këtu mund të ndërrojnë rreth 4 mijë persona. Hyrja në platformën pamore është me pagesë: rreth 15 dollarë.

Hotel, i cili u bë një hapësirë e vogël në xhepat e krijuarve të tij.

Pishina, me një gjatësi prej 146 metrash, është e dedikuar vetëm për mysafirët e hotelit.

Hotel, i cili u bë një hapësirë e vogël në xhepat e krijuarve të tij.

Vendi ku mund të provoni fatin

Zemra e vërtetë e Marina Bay Sands është kazinoja, nga ana tjetër, një nga më të shtrenjtat në botë. Këtu ka rreth 1000 tavolina lojrash dhe rreth 200 lloje lojrash. Përveç kësaj, ka 30 zona private dhe rreth 1500 makina lojrash.

Hotel, i cili u bë një hapësirë e vogël në xhepat e krijuarve të tij.

Kazino është shumë i popullar ndër turistë. Por singaporasve nuk u shkon kaq lehtë për të hyrë në të: ata paguajnë taksa për vizitën në të. Natyrisht, personat nën moshën 21 vjeç nuk lejohen në kazino. Po ashtu, gjatë vizitës duhet të respektohet kodi i veshjes.

Hotel, i cili u bë një hapësirë e vogël në xhepat e krijuarve të tij.

Dhe ku do të ishim pa një ushqim të mirë: punojnë kuzhinierët Waku Ghin dhe Guy Savoy, të cilët janë të njohur në fushën e tyre. Kuzhina është e zgjedhur dhe e shijshme.

Ndërkohë, një dhomë në hotel, nëse besohet në rezervime, nuk është aq e shtrenjtë: nga 500 deri në 1500 dollarë për ditë. Sigurisht, varësisht nga klasa e saj.

Tre liderët

Ne vendin e dytë është hoteli Emirates Palace në Abu Dhabi. Ai është vërtet i madh: gjatësia e tij mes dy krahëve është 1 kilometër. Këtu ka gjithçka: pishina, spa dhe palestër, klub për fëmijë dhe madje edhe ecje me deves.

Hotel, i cili u bë një hapësirë e vogël në xhepat e krijuarve të tij.

Ndërtimi i këtij hoteli ka kushtuar afërsisht 6 miliardë dollarë.

Vendin e tretë e zë gjithashtu Singapuri. Për të qenë më të saktë, kompleksi i plotë Resorts World në ishullin Sentosa, i cili i përket Singaporit. Këtu ndodhet akuariumi më i madh në botë, një numër i madh i restoranteve dhe dyqaneve, si dhe një nga parket më të mëdha të argëtimit. Ndërtimi i kësaj mrekullie u kushtua rreth 5 miliardë dollarë.

Zgjidhni gjuhën tuaj

Zgjidhni monedhën tuaj

Aty ku çmimet e aplikueshme do të konvertohen dhe do të shfaqen në monedhën që zgjidhni. Monedha me të cilën paguani mund të ndryshojë në bazë të rezervimit tuaj dhe mund të zbatohet gjithashtu një tarifë shërbimi.