9 plazhet më të mira në botë, në të cilat mund të shkoni pa viza.

9 plazhet më të mira në botë, në të cilat mund të shkoni pa viza.

Nëse ende nuk keni vendosur në cilin cep të botës do të donte të pushonte në rërë këtë vit, dhe përshkrimi i vizave dhe përpjekjet me dokumentet ju duket një makth, atëherë kjo artikull është saktë për ju. Ne kemi zgjedhur 9 vende me plazhet më fantastike, të cilat është më e lehtë të arrish se sa gjëra të tjera!

Turqia

9 plazhet më të mira në botë, në të cilat mund të shkoni pa viza.9 plazhet më të mira në botë, në të cilat mund të shkoni pa viza.

Duhet të kujtohet se në veri të vendit uji në det ngrohet jo shumë shpejt, kështu që të udhëtosh në ato anë duhet të bësh gjatë verës, ndërsa bregdeti jugor i Detit Mesdhe — është diçka tjetër fare. Bregu i Detit Marmorit është i përshtatshëm për përkëdhelësit e pushimeve aktive, përkëdhelësit e rinj të dytë do të jenë në ekstazë nga Deti Egje.

Viza. Të kënaqesh me pushimin pa viza dhe tarifa mund të bësh këtu për 60 ditë, ndërsa për 149 lire turke mund të zgjasë kënaqësinë për të paktën 3 muaj.

Koreja Jugore

9 plazhet më të mira në botë, në të cilat mund të shkoni pa viza.

9 plazhet më të mira në botë, në të cilat mund të shkoni pa viza.

Për përkëdhelësit e diçkaje të pakrahasueshme, pushimi në plazhet e Detit Lindor-Kinez, Detit të Verdhë ose Detit Japonik do të jetë shumë i përshtatshëm. Përveç kësaj, qytetet jugore-koreane shquhen për qendrat e tyre të mrekullueshme Spa, burime të nxehta dhe vendet e shumëpërshtatshme piktoreske.

Viza. Pushimi pa viza këtu është i mundur për 60 ditë.

Maldivet

9 plazhet më të mira në botë, në të cilat mund të shkoni pa viza.

9 plazhet më të mira në botë, në të cilat mund të shkoni pa viza.

Pavarësisht nga populariteti i madh i Ishujve Maldivian, ende mund të gjeni qetësi në plazhet dhe mundësinë për të shijuar natyrën e pafrenuar të këtij vendi të mrekullueshëm. Pushimi këtu do të jetë i përshtatshëm për tifozët e sporteve ujore dhe nën-ujore, si dhe për përkëdhelësit e gëzimit në diell. Mos harroni të admironi rrafshet koralore ose të shikoni testudinat e detit të mëdha.

Viza. Në aeroport menjëherë pas fluturimit do t'ju jepet një vizë falas, që ju lejon të qëndroni në ishuj për 30 ditë.

Kipri

9 plazhet më të mira në botë, në të cilat mund të shkoni pa viza.

9 plazhet më të mira në botë, në të cilat mund të shkoni pa viza.

Kënaqësi e paharrueshme nga pushimi në ato anë do të gëzojnë si shoqërira e të rinjve, që dëshirojnë të zbaviten gjatë ditës, ashtu edhe një familje e qetë me fëmijë, si dhe njerëzit që janë të zakonshëm me pushime të vetme dhe të mrekullueshme të izoluar. Në Kipër do të gjejnë një vogël për të gjithë.

Viza. Vetëm brenda një dite do të merrni lehtësisht një vizë elektronike të vetme, që ju lejon të pushoni në Kipër për 90 ditë pa ndërprerje.

Mali i Zi

9 plazhet më të mira në botë, në të cilat mund të shkoni pa viza.

9 plazhet më të mira në botë, në të cilat mund të shkoni pa viza.

Nga qershori deri në tetor, Mali i Zi është gati të ofrojë jo vetëm detin e mrekullueshëm, por edhe vizitën në shumë atraksione emocionuese, mundësinë për të shijuar procedurat spa dhe balneo-terapi. Kjo vend do të pëlqehet edhe nga dashamirët e zhytjes, raftingut dhe trekkingut.

Viza. Pa viza në Mali të Zi mund të qëndrosh deri në 30 ditë.

Abkhazia

9 plazhet më të mira në botë, në të cilat mund të shkoni pa viza.

9 plazhet më të mira në botë, në të cilat mund të shkoni pa viza.

Këtë vend të mrekullueshëm dhe hipnotik mund ta vizitoni edhe pa pasaportën e përgjithshme. Deti i Zi, plazhet e larta dhe të qeta, liqenet fantastike, pamjet e mrekullueshme dhe peizazhet e mahnitshme do t'ju kapercejnë zemrën përgjithmonë, ndërsa kuzhinë e ngjyrëshme lokale dhe atraksionet shumë intriguese do ta plotësojnë peisazhin.

Viza. Qytetarëve rusë për të vizituar Abhazinë nuk do t'u nevojitet as viza, as pasaporta e përgjithshme.

Izraeli

9 plazhet më të mira në botë, në të cilat mund të shkoni pa viza.

9 plazhet më të mira në botë, në të cilat mund të shkoni pa viza.

Bregu i Detit Mesdhe në Izrael do t'i kënaqë përkëdhelësit e bashkimeve zhurmës dhe festave të pafundme dhe pa dyshim nuk do të jetë indiferent ndaj surferëve. Ata që janë në kërkim të kushteve të vërteta kurortore, bregu i Detit të Kuq të ngrohtë do të jetë i përshtatshëm. Dhe ata që duan të relaksohen plotësisht, më mirë është të shkojnë në plazhet e Detit të Vdekur.

Viza. Të qëndrosh në Izrael pa vizë është e mundur për qytetarët e Rusisë deri në 90 ditë në vit.

Maroku

9 plazhet më të mira në botë, në të cilat mund të shkoni pa viza.

9 plazhet më të mira në botë, në të cilat mund të shkoni pa viza.

Për përkëdhelësit e vendeve të largëta dhe eksotike, bregdeti i Marokut do të jetë në shijen e tyre. Meshkujt do të jenë tërhequr nga peshkimi i paharrueshëm dhe udhëtimi emocionues në Saharën Perëndimore, ndërsa femrat nuk do të mund të rezistojnë para plazheve romantike dhe të bukura Mesdheut të qetë Maroko. Përveç pushimit në plazh, do të mund të vërtetoni ngjyrën e mahnitshme të këtij vendi marokian.

Viza. Për të qëndruar këtu për 90 ditë nuk do të ketë nevojë për vizë, por duhet pasaporta e përgjithshme.

Madagaskari

9 plazhet më të mira në botë, në të cilat mund të shkoni pa viza.

9 plazhet më të mira në botë, në të cilat mund të shkoni pa viza.

Udhetimi në këtë ishull do të mbahet mend për njohjen tuaj me bimësinë dhe faunën mahnitëse, një nga më unikat dhe më të mahnitshmet në të gjithë botën. Përveç kësaj, me siguri mund të thuhet se askund në planet do të takoni peizazhe dhe pamje kaq të mahnitshme. Dhe mos harroni të fryshni, kur për herë të parë shikoni plazhet në perëndim dhe veri të ishullit.

Viza. Pas fluturimit, ju do të merrni falas një vizë për të qëndruar deri në 30 ditë.

Ndani këtë postim me miqtë tuaj!

Zgjidhni gjuhën tuaj

Zgjidhni monedhën tuaj

Aty ku çmimet e aplikueshme do të konvertohen dhe do të shfaqen në monedhën që zgjidhni. Monedha me të cilën paguani mund të ndryshojë në bazë të rezervimit tuaj dhe mund të zbatohet gjithashtu një tarifë shërbimi.