5 stacionet më të mira të skijimit në France.

5 stacionet më të mira të skijimit në France.

Natyrisht, të arrish pajtueshmëri të plotë në çështjen e stacionit të shkëlqyeshëm të skijimit në Francë nuk do të jetë kurrë e mundur, pasi ata janë tërësisht të ndryshëm! Në të njëjtën kohë, çdo nga ta do t'ju ofrojë kushte të shkëlqyera për skijim, do t'ju dhurojë peizazhe të paharrueshme dhe atmosferën e një festë të vërtetë. Disa stacione të skijimit janë ndërtuar sipas një teme të veçantë, stili i tyre është menduar deri në detaje, të tjerët mbajnë sharm të natyrshëm të Alpeve Franceze, disa prej tyre janë të njohur për atmosferën pasditore. Secili prej tyre mund të krenohet me terren skijimi të jashtëzakonshëm, ku do të kalojë kohë të shkëlqyer. Përveç kësaj, të gjithë stacionet kanë programe të veçanta aktivitetesh që nuk do t'ju lënë të ndotët juve dhe anëtarëve të familjes suaj pavarësisht moshës dhe hobisë. Ne ofrojmë një pasqyrë të shkurtër të pesë stacioneve më të njohura dhe të mëdha të skijimit në Francë, duke shkuar në to, ju sigurisht nuk do të zhgënjeheni.

Shamoni (Chamonix)

Shamoni ruajt sharmin e kulturës alpe dhe është një nga stacionet më të vjetër të skijimit në Francë, ku u mbajtën Lojërat Olimpike të vitit 1924. Malin Montblanc e mahnitshëm dhe madhështor siguron një peizazh të shkëlqyer, duke bërë këtë vend një parajsë për dashamirët e sportit të skijimit dhe pushimet spektakolare. Shamoni është një stacion i rafinuar dhe i rehatshëm, ku përpara skierëve të të gjitha niveleve hapen mundësi të shkëlqyera, që ofron një apres-ski të shkëlqyer dhe shton një numër të padukshëm veprimtarish të tjera. Ai ofron 145 rrugë me një gjatësi totale prej mbi 140 km, të vendosura në 8 zona të ndryshme të luginës së Shamonit. Pasionistëve të ekstremizmit do t'u pëlqejnë shumë uljet e ashpra dhe të shpejta. Këtu gjithashtu ka një sistem transporti shumë të mirë: autobusët speciale do t'ju çojnë në çdo prej stacioneve. Për të qëndruar gjatë pushimeve, mund të zgjidhni të qëndroni në chalet e klasit të parë, apartamente me qira ose në hotel.

5 stacionet më të mira të skijimit në France.

Ngjitja me teleferik nga lumi në majat, udhëtarët mund të shijojnë pamjen e mrekullueshme të Alpeve franceze, zvicerane dhe italiane.

5 stacionet më të mira të skijimit në France.

Dhe për gurmantët duhet të përpiqen së thëllë sallatën fondue - një pjatë për të cilën njihet kjo zonë.

Courchevel (Kurshavel)

Kurshavel është pjesë e zonës së bashkuar skijimit "Tre Luginat"

5 stacionet më të mira të skijimit në France.

Kurshavel 1850 - një stacion i ekskluziv, i njohur dhe i menduar me përputhje. Këtu do të gjeni pallate dhe shallet e luxit me 5 yje, të cilat e bëjnë këtë vend veçanërisht të preferuar për parizianët dhe rusët.

5 stacionet më të mira të skijimit në France.

Përveç skijimit, këtu mund të shijoni kuzhinën e shkëlqyer në restorantet lokale të sofistikuara, blerjet e shkëlqyera dhe trajtimet e paharrueshme relaksuese.

Meribel (Meribel)

Meribel, që është pjesë e "Tre Luginave", gëzon një reputacion si një stacion me një apres-ski të shkëlqyer dhe konsiderohet vendi i preferuar për hedonistët e vërtetë. Për të thënë të vërtetën, kjo vend është gjithashtu perfekte për skierët e përparuar dhe ato që sapo fillojnë të mësojnë. Instruktorët e klasit të parë do të bëjnë gjithçka të nevojshme për të ju ndihmuar të mësoni skijimin me siguri në disa shkëmbime të skijimit.

5 stacionet më të mira të skijimit në France.

Përveç skijimit, Meribel ofron fluturime me balon, shumë procedura spa mbarësi, ecje në akullnajë dhe ushqim fantastik. Fondue dhe raclette janë përsëri në listën e pjatave që duhet ta provoni pa mëdyshje duke qëndruar në këto vende.

5 stacionet më të mira të skijimit në France.

Val d’Isere (Val d'Izer)

Një nga stacionet më të njohura të skijimit në Francë, të cilat vlerësohen veçanërisht nga skierët dhe snowboardistët e rinj, të cilët dëshirojnë të kenë një stres fizik të shkëlqyer dhe një përvojë të shkëlqyer.

5 stacionet më të mira të skijimit në France.

Ky stacion i madh u bë vendi i shumë ngjarjeve olimpike në vitin 1992.

5 stacionet më të mira të skijimit në France.

Zona e skijimit është shumë e gjerë, kështu që është në gjendje të plotësojë kërkesat e çdo sportisti dhe dashamirës të zakonshëm të skijimit. Vendi gjithashtu njihet për një apres-ski shumë aktiv. Në qytet nuk ka mungesë në bare dhe strukturat argëtuese të tjera.

Val Torens (Val Thorens)

Ky është stacioni më i lartë i skijimit në malet e Evropës dhe zona më e madhe e skijimit. Val Torens është pjesë e "Tre Luginave", ndërsa shkëmbinjtë dhe lartësia e tij e bëjnë këtë stacion një nga më tërheqësit për të vërtetët dashamirës të sportit të skijimit.

5 stacionet më të mira të skijimit në France.

Val Torens - një nga stacionet më të mahnitshme dhe të vlefshme të skijimit, cilësia e tij e jashtëzakonshme, përveç lartësisë, mund të konsiderohet mjedisi i jashtëzakonshëm që e rrethon. Kullotat e tij të gjerë të përshtatshme për skierët e çdo niveli të përgatitjes, ndërsa atmosfera e mahnitshme e bën pushimin të paharrueshëm. Ky stacion me apres-ski të shkëlqyer dhe mundësinë për të skijuar me qen është shumë i preferuar midis turistëve që vizitojnë Francën.

5 stacionet më të mira të skijimit në France.

Ndajeni këtë postim me miqtë tuaj!

Zgjidhni gjuhën tuaj

Zgjidhni monedhën tuaj

Aty ku çmimet e aplikueshme do të konvertohen dhe do të shfaqen në monedhën që zgjidhni. Monedha me të cilën paguani mund të ndryshojë në bazë të rezervimit tuaj dhe mund të zbatohet gjithashtu një tarifë shërbimi.