5 plazhe sekrete në Turqi, për të cilat nuk dinë vizitorët

5 plazhe sekrete në Turqi, për të cilat nuk dinë vizitorët

Ato që kanë udhëtuar për pushime në plazhet turke më shumë se një herë janë të mësuar që atje ka shumë njerëz dhe vendet në breg duhen zënë që nga mëngjesi. Megjithatë, pak njerëz e dinë se në afërsi të destinacioneve turistike ka edhe opsione më të qeta, të cilat pa dyshim janë më të bukura se ato të mëparshmet. Në vijim, ne do të tregojmë për plazhet turke ku mund të pushoni me qetësi dhe vetmi.

Gjiri Adrasan

Në afërsi të një stacioni turistik të njohur ndodhet një plazh praktikisht gjysmë i zbrazët. Arsyeja është se kryesisht vizitohen nga banorët vendas, prandaj ka pak pushues. Atje mund të kaloni kohë të shkëlqyer me fëmijët, pasi plazhi është i shtrirë me rërë dhe fundi i detit duket madje edhe në një thellësi prej 25 metrash. Shpesh shkojnë atje për të bërë zhytjen, por gjithashtu mund të qëndroni të relaksoheni në rërën e ngrohtë. Në këtë lidhje, ne kemi shkruar më parë për plazhet ruse që janë të bukura si ishujt parajsë.

5 plazhe sekrete në Turqi, për të cilat nuk dinë vizitorët
Burimi

Kaputaş

Ky plazh i fshehur mban në vetvete një nga pamjet më të bukura të Turqisë. Rrathëza e rërës të arët shtrihet mes gurëve, ndërsa zbarkimi në plazh numëron dyqind shkallë. Megjithatë, mundimet janë të vlefshme, pasi gjatë ditëve të punës nuk gjendet gj practically askush, ndryshe nga fundjavat, kur në plazh mbrrinë vendasit. Mund të arrihet atje edhe me autobus, dhe merrni me vete ushqim dhe pije, pasi nuk ka asnjë lokalet apo dyqane të parashikuar aty.

5 plazhe sekrete në Turqi, për të cilat nuk dinë vizitorët
Burimi

Laguna Olu Deniz

Peizazhi impresionues, i përbërë nga rërë e bardhë si borë, deti i kaltër dhe kodrat jeshile që rrethojnë akullnajën ujore, nuk do të lërë asnjë indiferent. Valët këtu zakonisht janë të qeta, ndërsa uji është i ngrohtë, për shkak të kësaj vendi është i përshtatshëm edhe për pushime me fëmijë. Nga aktivitetet këtu ka fluturimet me parashutë dhe kruizet.

5 plazhe sekrete në Turqi, për të cilat nuk dinë vizitorët
Burimi

Diamond

Ky plazh ndodhet në mes të parkut të natyrës, kështu që mos kërkoni hotele dhe shërbime tjera të qytetërimi këtu, pasi vizitorëve iu ofrohen vetëm disa kafene. Një vend i shumëdashur nga ata që bëjnë kitesurfing, pasi era është një vizitor i rregullt aty. Edhe në kohën më intensive të sezonit, këtu është qetë, pasi turistëve thjesht nuk u bëhet fare — një vend i shkëlqyer për ata që nuk e duan të mbushur në ujë.

5 plazhe sekrete në Turqi, për të cilat nuk dinë vizitorët
Burimi

Iztuzu

Territorinë e këtij plazhi mund ta quani si të egër, pasi aty nuk ka fare ndonjë biznes, as edhe parrulla dhe karrige. Arsyeja është se kjo zonë konsiderohet si e mbrojtur, pasi aty jetojnë speciet e rralla të breshkëve dhe rakut blu. Për të mos penguar jetën e tyre, vizitën në plazh e kufizojnë pjesërisht nga maji deri në tetor, megjithatë njerëzve aty gjithsesi u jepet vend për të qëndruar.

5 plazhe sekrete në Turqi, për të cilat nuk dinë vizitorët
Burimi

Gjithashtu ju sugjerojmë të mësoni për zonjërat, sipas të cilave njerëzit shmangin Adriatikun.

Dhe ju do të shkonit në plazhet e qeta në vend të stacioneve turistike popullore?

Burimi:

Zgjidhni gjuhën tuaj

Zgjidhni monedhën tuaj

Aty ku çmimet e aplikueshme do të konvertohen dhe do të shfaqen në monedhën që zgjidhni. Monedha me të cilën paguani mund të ndryshojë në bazë të rezervimit tuaj dhe mund të zbatohet gjithashtu një tarifë shërbimi.