15 plazhe me te mrekullueshme ne bote me rërë të zezë

15 plazhe me te mrekullueshme ne bote me rërë të zezë

Plazhet e bardha rërës - kjo është krejtësisht e mërzitshme dhe e zakontë! Kush nuk ka qenë në to? Dhe këto 15 plazhe të mahnitshme dallohen për ngjyrën e mahnitshme, e pazakontë, të rërës së zezë, e cila i jep një dramë dhe origjinalitet vendit.

Plazhi Vik

15 plazhe me te mrekullueshme ne bote me rërë të zezë

Vik, Islanda.

Islanda është shtëpia e 130 vulkanëve, nga [pa] të cilëve lindin këto plazhe me kolona bazaltike dhe formacione lavie, shkëmbinj dhe shpella pitore.

Plazhi Playa Hardin

15 plazhe me te mrekullueshme ne bote me rërë të zezë

Tenerife, Ishujt Kanarie.

Ky plazh i zhvilluar nga artisti lokal Cezar Manrike kombinon rërën vulkanike të zeze me kopshtet dhe shiu.

Plazhi me rërë të zeze

15 plazhe me te mrekullueshme ne bote me rërë të zezë

Maui, Hawaii.

Këtë plazh të mrekullueshëm me gurë është formuar kur lave u bashkua me ujin e oqeanit. Konsiderohet si një nga plazhet më të mira në Amerikë.

Plazhi Papenu

15 plazhe me te mrekullueshme ne bote me rërë të zezë

Papenu, Tahiti.

Ky është plazhi më unik në Tahiti, pasi ishulli zakonisht njihet për rërën e bardhë si flluskë.

Plazhi Murivei

15 plazhe me te mrekullueshme ne bote me rërë të zezë

Zelanda e Re.

Ky është një nga vendet më të popullarizuar në Zelandën e Re për përmbytjet me deltaplan, ski-bord dhe hipshin e kuajve.

Plazhi Yokjulsaurloun

15 plazhe me te mrekullueshme ne bote me rërë të zezë

Yokjulsaurloun, Islanda.

Kjo lagunë akulli në Islandë është një vend shumë i njohur kinematografik.

Plazhi Lovina

15 plazhe me te mrekullueshme ne bote me rërë të zezë

.

Ky plazh i mahnitshëm në me rërë të zezë nga lavë e ftohtë rrethohet nga shtatë fshatra peshkimi dhe konsiderohet si një vend i shkëlqyeshëm për shikimin e delfinëve, si dhe snorkelimin.

Plazhi Rërë e Zezë

15 plazhe me te mrekullueshme ne bote me rërë të zezë

Kalifornia.

Rëra e këtij plazhi ka zënë një nuancë kafe tërheqëse për shkak të erozionit të shkëmbit fqinj për shumë vite. Ai ndodhet në largësi dhe është i rrethuar nga sekvojat mbretërore.

Miho no Matsubara

15 plazhe me te mrekullueshme ne bote me rërë të zezë

Shizuoka, Japoni.

Rëra e zeze e këtij plazhi gjithashtu ka prejardhje vulkanike. Nga ky vend hapen pamje e pamposhtme të malit Fuji.

Plazhi Punaluu

15 plazhe me te mrekullueshme ne bote me rërë të zezë

Ishulli i Madh, Hawaii.

Ky plazh me ngjyrë oniksi është formuar nga lave të një vulkani ende aktiv, Mauna-Loa. Rëra e tij e zezë është aq e njohur, saqë turistët e preferojnë ta sjellin si suvenir me vete.

Plazhi Anse Céron

15 plazhe me te mrekullueshme ne bote me rërë të zezë

Martinikë, Ishujt e Karaibeve.

Fonit për këtë plazh të mrekullueshëm të izoluar me rërë ngjyrë qelibari shërben gjelbërimi gjithëkuptues dhe palmat koko. Ky vend konsiderohet si një nga më të mirat për snorkelimin.

Plazhi Playa Negrita

15 plazhe me te mrekullueshme ne bote me rërë të zezë

Vieques, Porto-Riko.

Plazhi i shkëlqyer me rërë të zezë, ku jo shumë kohë më parë u bë një sesion foto për markën e njohur botërore të nëpunisë Victoria's Secret.

Plazhi Careker

15 plazhe me te mrekullueshme ne bote me rërë të zezë

Kareker, Zelanda e Re.

Ky plazh, me pamje mjaft apokaliptike, mori njohuri për shkak të filmatrixhit "Pianos".

Plazhi Perissa

15 plazhe me te mrekullueshme ne bote me rërë të zezë

Santorini, Greqi.

Rëra e zeze si natë, e këtij plazhi kontraston shkëlqyeshëm me shtëpitë e bardha të shkëlqyera dhe ujin e kaltër e ndritshëm.

Plazhi Stoksnesh

15 plazhe me te mrekullueshme ne bote me rërë të zezë

Islanda.

Bregu shkëmbor dhe male të mahnitshme që ngrihen mbi të janë thjesht një vend i përsosur për të vëzhguar perëndimet e paharrueshme.

Ndani këtë postim me miqtë tuaj!

Zgjidhni gjuhën tuaj

Zgjidhni monedhën tuaj

Aty ku çmimet e aplikueshme do të konvertohen dhe do të shfaqen në monedhën që zgjidhni. Monedha me të cilën paguani mund të ndryshojë në bazë të rezervimit tuaj dhe mund të zbatohet gjithashtu një tarifë shërbimi.