13 Plazhet më të mahnitshme në Amerikë. Pjesa 2

13 Plazhet më të mahnitshme në Amerikë. Pjesa 2

Nëse po udhëtoni në Amerikë, shumë të dyshuarit në listën tuaj do të jenë atraksione si Statuja e Lirisë, Times Square, Hollywood Boulevard, malu Rushmore dhe Las Vegas. Por pak njerëz e dinë se në SHBA është bregdeti më i gjatë me një numër të madh plazhesh bukur, të cilat mund të jenë një alternativë e këndshme për xhiron në qytet. TravelAsk paraqet një listë të 13 plazheve të mahnitshme në SHBA, të cilat përshtaten për relaksim dhe pushimet aktive.

Cape Hatteras, Karolina e Veriut

13 Plazhet më të mahnitshme në Amerikë. Pjesa 2

Ujërat rreth mysit janë mjaft të turbullta për shkak të përplasjes së dy tullave oqeanike. Kjo e shpjegon shfaqjen e numrit të madh të farove. Përveç kësaj, Cape Hatteras është vendi më i mirë për surfing në bregdetin lindor.

Ditch Plains Beach, Montauk, New York

13 Plazhet më të mahnitshme në Amerikë. Pjesa 2

Kjo nuk është vetëm një hapësirë verore për vizitorët e pasur, por edhe një vend për fansat e surfingut. Gjithashtu këtu ndodhet një klubi, ku mund të ushtroheni në jogo, të luani pingpong ose të shkoni në një seancë kinematografike natën.

Cayo Costa State Park, qarku Lee, Florida

13 Plazhet më të mahnitshme në Amerikë. Pjesa 2

Ishull i bukur për ecje me anije ose në park, si dhe për ata që thjesht kërkojnë izolim. Plazhi që shtrihet në nëntë milje mund të merret me qira për pushimet me shoqëri. Po ashtu, nuk duhet t'i mohoni vetes kënaqësinë për të peshkuar ose të vëzhgoni sidomos dhe dajakët detarë dhe lamantine.

Ehukai Beach Park, ishulli Oahu, Hawaii

13 Plazhet më të mahnitshme në Amerikë. Pjesa 2

Majoriteti e quajnë këtë një plazh, por në të vërtetë ai përfshin jo më pak se tre: qasja në plazhet Pipeline dhe Banzai është e hapur përmes Parkut të Plazhit Ehukai. Nëse ju pëlqen të jetoni në periferi ose nuk mund të ekzistonit pa sportet ekstreme, atëherë këtu është vendi për ju. Edhe më tepër, gjatë periudhës së dimrit, këtë plazh është pronar i valëve më të rrezikshme në botë.

Plazhi Baker, San Francisco, Kaliforni

13 Plazhet më të mahnitshme në Amerikë. Pjesa 2

Edhe 20 vjet më parë këtu ishte një bazë ushtarake e Presidios. Por pas mbylljes së saj, Plazhi Baker u bë një prej vendeve më të njohura për pushime. Nga plazhi shihet një pamje e shkëlqyer e urës së famshme "Golden Gate". Ata që tashmë kanë dëshirë për të shkuar në këtë vend, duhet të dinë për shumëllojshmërinë e zonave të plazhit: në veri është një pjesë nudiste, ndërsa në jug - një pjesë normale.

Katama South Beach, Martha's Vineyard, shteti Massachusetts

13 Plazhet më të mahnitshme në Amerikë. Pjesa 2

Një ishull i këndshëm për pushime vere të paharrueshme. Plazhi është i vogël, vetëm tre milje, por vizitorëve u ofrohet një shumësi argëtimi.

Siesta Key Beach, Siesta Key, Florida

13 Plazhet më të mahnitshme në Amerikë. Pjesa 2

Ata që kanë pasur fatin të vizitojnë këtë parajsë të vogël, deklarojnë se këtu është rërë e bardhë më e bardhë në botë. Në këtë ka një pjesë e vërtetë, pasi në 1987, pas konkursit ndërkombëtar Sand, plazhi u shpall si më i miri në botë.

Turtle Beach, Ishulli Buck Island, Ishujt e Virgjër të SHBA-së

13 Plazhet më të mahnitshme në Amerikë. Pjesa 2

Ky është një rezervat kombëtar për breshka, i mbrojtur që nga viti 1948. 176 hektarë toke tropikale, ku do të hasni një numër të jashtëzakonshëm të interesit dhe argëtimit.

Sleeping Bear Dunes National Lakeshore, bregdeti i liqenit Michigan

13 Plazhet më të mahnitshme në Amerikë. Pjesa 2

Bregdeti që përhapet në 65 milje dhe "vendi më i bukur në Amerikë" sipas emisionit Good Morning America.

South Beach, Majami, Florida

13 Plazhet më të mahnitshme në Amerikë. Pjesa 2

Ky është një parajsë për përulësit e modeles dhe femrat "të nxehta". Pikërisht këtu, në ndjekje të famës dhe për të mbajtur lëkurën e butë, ata angazhohen në lloje të ndryshme sportesh.

Mosquito Bay, Vieques, Puerto Rico

13 Plazhet më të mahnitshme në Amerikë. Pjesa 2

Plazhi është një nga shembujt e qartë të bioshkëlqyes. Në natë, miliona banorë të vegjël të ujit dalin në sipërfaqe dhe shkëlqejnë në një dritë blu. Po ashtu, këtu mund të merrni me qira kanoa dhe të shkoni për të zënë zot në ujëra.

Glass Beach, Fort Bragg, Kaliforni

13 Plazhet më të mahnitshme në Amerikë. Pjesa 2

Ky është një plazh ku në vend të rërës tradicionale ju keni gurë të poluar natyrisht nën këmbët tuaja. Ato nuk janë aspak të ashpër dhe ofrojnë një efekt masazhi të dobishëm për këmbët.

Rockaway Park, Queens, New York

13 Plazhet më të mahnitshme në Amerikë. Pjesa 2

Plazhi ndodhet vetëm në një orë larg nga qendra e qytetit që kurrë nuk fle. Këtu mund të përmirësni një shumë raresh dhe gurëshmuj në karaoke, si dhe të shijoni barbekun në ambiente të veçanta.

Zgjidhni gjuhën tuaj

Zgjidhni monedhën tuaj

Aty ku çmimet e aplikueshme do të konvertohen dhe do të shfaqen në monedhën që zgjidhni. Monedha me të cilën paguani mund të ndryshojë në bazë të rezervimit tuaj dhe mund të zbatohet gjithashtu një tarifë shërbimi.