11 hotele të pazakontë që do t'i kujtoni përjetë

11 hotele të pazakontë që do t'i kujtoni përjetë

Hotelet, për të cilat mësoni nga ky artikull, nuk mund të klasifikohen si të lirë. Megjithatë, secili dollar që paguani ata e ripagon në mënyrë të plotë, pasi përvojat që ato ofrojnë nuk mund të vlerësohen në asnjë monedhë.

Kur planifikoni pushimet tuaja, duhet të kuptoni me kujdes zgjedhjen e hotelit. Pas të gjitha, ky vend për disa javë do të jetë shtëpia juaj e përkohshme, dhe përshtatshmëria e tij dhe atmosfera e frymëzuar në të shumë varet nga përshtypja e përgjithshme e pushimeve.

The Caves Negril

Vendndodhja: Negril, Xhamajkë

Çmimi: nga $480 për natë


11 hotele të pazakontë që do t'i kujtoni përjetë

Ky qytet ndërrimi bregdetar ndodhet në bregdetin e pjesës perëndimore të ishullit Xhamajkë, në shqiponjë të lumit Negril. I veçantë për plazhin e tij 11-kilometër me rërë koralldhëmbë të bardhë, që nuk ngrohet edhe gjatë mesditës më të nxehtë. Hotelit ndodhet në shpellarët bregdetarë dhe ofron të gjitha komoditetet për një qëndrim të rehatshëm.

Singita Sweni

Vendndodhja: Parku Kombëtar Kruger, Afrika e Jugut

Çmimi: nga $1 369 për natë


11 hotele të pazakontë që do t'i kujtoni përjetë

Parku ndodhet në lindje të ish-provincës Transvaal mes lumëve Limpopo dhe Krokodilovaya. Në pjesën qendrore të parkut, është vërejtur koncentrimi më i madh i kafshëve të egra në botë. Në lukson e shumëfishtë të këtij hoteli, do të ndjeheni si aventurier dhe shpëtimtar i natyrës, që do të jetë praktikisht në distancë të shtrënguar prej dorës suaj.

Jade Mountain Resort

Vendndodhja: Soufriere, Shën-Lucia

Çmimi: nga $1,575 për natë


11 hotele të pazakontë që do t'i kujtoni përjetë

Jemi të sigurt se pak njerëz kanë dëgjuar emrin e këtij shteti, i cili ndodhet në ishullin me të njëjtin emër dhe ishujt pranë tij në mes të Detit Karaibik dhe Oqeanit Atlantik, në pjesën jugo-lindore të Ishujve të Vegjël të Antilës. Hotel vendoset në një golldirë të bukur thellësore në krahinën e shkëputur të një vulkani të shuhur, Piti-Piton, i cili në kohën aktuale përfshihet në territorin e një zone të mbrojtur natyrore, Piti.

Kakslauttanen Arctic Resort

Vendndodhja: Saariselkä, Finlanda

Çmimi: nga €150 për natë


11 hotele të pazakontë që do t'i kujtoni përjetë

Vendbanimi Saariselkä ndodhet brenda Parkut Kombëtar të quajtur Ukkonen Kekkonen, pranë kufirit perëndimor të tij. Këtu ju përballen ecjeve dhe skijimeve për tu pëlqyer, pranë hotelit është qendra e skijimit. Stina e skijimit në Saariselkä zgjat nga tetori deri në maj. Dhe natën ju mund të shijoni yjet e mrekullueshme dhe ndriçimin polar përmes dritares së qartë të dhomës suaj.

nHow Hotel, Berlin

Vendndodhja: Berlin, Gjermani

Çmimi: nga €150 për natë


11 hotele të pazakontë që do t'i kujtoni përjetë

Nëse ju e dini një dizajn jo-tradicional dhe jeni artistik në natyrë, atëherë kjo është një vend për ju. Hotel i paraqitur ka një pamje të futuristikë, duke kombinuar zgjidhje moderne me një standard lokal tradicional. Çdo hotel në këtë rrjet ka një temë të veten për dekorimin, kështu që qëndrimi në një vend të tillë lë të paktën aq shumë përshtypje sa ecjet në Berlin, një nga qytetet më interesante dhe mbresëlënëse të Evropës.

Loisaba Wilderness

Vendndodhja: Laikipia, Kenia

Çmimi: nga $420 për natë


11 hotele të pazakontë që do t'i kujtoni përjetë

Dëshironi të shikoni një safari? Në këtë hotel do të rrethoheni nga një bimësi dhe natyrë ekzotike e mahnitshme. Këtu ka dhoma të niveleve të ndryshme të rehatshmërisë, përfshirë ato si ajo e shfaqur në fotografi. Do të ndjeni drejtpërdrejt frymën e natyrës, duke pritur agimet drejtuar drejtpërdrejt në shtratin e dhomës suaj.

Poseidon Undersea Resorts

Vendndodhja: Fixhi

Çmimi: nga $1,500 për natë


11 hotele të pazakontë që do t'i kujtoni përjetë

Ky hotel befasohet në zemrën e të gjithë vizitorëve pa përjashtim. Murat e dhomës suaj janë të bërë nga xhami i trashë, përmes të cilit mund të shikoni hapësirat e ujërave të mëdha dhe peshq të bukur që notojnë direkt rrotull shtratit tuaj.

Hotel Antumalal

Vendndodhja: Araucanía, Kili

Çmimi: nga $275 për natë


11 hotele të pazakontë që do t'i kujtoni përjetë

Hostët mikpritës ofrojnë suitat e tyre të rehatshme me mobilje druri dhe pamje panoramike të pabesueshme. Një zjarr shumë i bukur në çdo dhomë do t'ju sigurojë ngrohtësi dhe komoditet gjatë çdo kohe të vitit. Vete ndërtesa ndodhet në një zonë pyjore në bregun e liqenit Villarrica, që do t'ju lejojë të ndjeni veten sikur në një gjungle e egër.

Le Méridien Bora Bora

Vendndodhja: Bora-Bora

Çmimi: nga $900 për natë


11 hotele të pazakontë që do t'i kujtoni përjetë

Në këtë zonë ekzistojnë fshatra të tërë të ndërtuar mbi shtylla mbi ujë. Njerëzit atje vite të tërë nuk shkelin tokën të festuar. Në këtë hotel do të keni përpara për të përjetuar një përvojë të ngjashme, megjithatë në kushte më të rehatshme. Dhomat me dysheme qelqi do t'ju lejojnë të shijoni valët dhe freskimin e lagunës oqeanike, madje pa dalur nga dhoma.

Alto Atacama Desert Lodge & Spa

Vendndodhja: San Pedro de Atacama, Kili

Çmimi: nga $770 për natë


11 hotele të pazakontë që do t'i kujtoni përjetë

Shkretëtira Atakama është shkretëtira më me male në botë. Këtu është sikur të biesh në një botë mahnitëse nga një planet tjetër me perëndime magjike, gejzerë, kodra dhe pamje krejtësisht të pabesueshme. Për vizitorët janë në dispozicion rrugë interesante këmbësore dhe me biçikletë, udhëtime, evente. Dhe në mbrëmje, pranë barit, ata zgjedhin zjarrin.

Bambu Indah

Vendndodhja: , Indonezia

Çmimi: nga $95 për natë


11 hotele të pazakontë që do t'i kujtoni përjetë

Bambu Indah ofron njëzetëse doma të mirë-planifikuara, secila prej tyre ka gjysmë të vet. Ka disa prej tyre thjesht bangalota druri në pyll, dhe ka ato si në fotografi më lart. Në çdo rast, qëndrimi në këtë hotel do të ju mbetet në kujtesë për gjithë jetën.

Ndani këtë postim me miqtë tuaj!

Zgjidhni gjuhën tuaj

Zgjidhni monedhën tuaj

Aty ku çmimet e aplikueshme do të konvertohen dhe do të shfaqen në monedhën që zgjidhni. Monedha me të cilën paguani mund të ndryshojë në bazë të rezervimit tuaj dhe mund të zbatohet gjithashtu një tarifë shërbimi.