10 hotelet më të mira në pemë në botë

10 hotelet më të mira në pemë në botë

Kur planifikoni udhëtimin, pyetja e zgjedhjes së hotelit është një nga prioritetet kryesore. Secili prej nesh i kushton këtij momenti një kujdes të veçantë, duke zgjedhur me kujdes vendndodhjen dhe statusin, sepse nga një hotel i mirë varet se sa e qetë do të jetë pushimi juaj. Shëndet gjithashtu tregtarizohet nga ofertat për çdo shije dhe zgjedhje, ndërsa për të tërhequr vëmendjen e klientëve, pronarët shpesh shfaqin mrekulli të vërteta fantazie. Kështu, për shembull, kush nuk do të donte të qëndrojë në një dhomë të rehatshme, që ndodhet pikërisht mbi një pemë! Prandaj ne ju ofrojmë të shijoni një koleksion mahnitës të hoteleve më të mira në pemë nga e gjithë bota.

Treehotel (Laplandia, Suedia)

10 hotelet më të mira në pemë në botë

Ky hotel është krijuar nga konstruksione alumini të lehta, të mbuluara me qelq të pasqyrës. Çdo dhomë e tij është e bërë nga druri, dhe nga dritaret hapet një pamje magjepsëse, që përhapet për disa kilometra.

Manali Tree House Cottages (Kulu, Indi)

10 hotelet më të mira në pemë në botë

Në territorin e këtij hoteli familjar në luginën indiane të Kulus ka një shtëpiç në pemë të veçantë, rrethuar nga kopshtet e frutave dhe bimësia e ndryshme.

Chateaux Dans Les Arbres (Departamenti Dordon, Francë)

10 hotelet më të mira në pemë në botë

Ky hotel ka jo vetëm shtëpiçe në pemë, por qytete të tëra, në secilin prej tyre mund të shijoni natyrën më të bukur dhe vaktet e zgjedhura të kuzhinës vendase.

Hapuku Lodge (Kaikoura, Zelandë e Re)

10 hotelet më të mira në pemë në botë

Një varg i tërë shtëpiçash në pemë është ndërtuar në qytetin Kaikoura në një lartësi prej 10 metrash. Këtu mund të zgjidhni një dhomë me pamje nga malet ose nga Oqeani i Paqësorit.

Pezulu Tree House Game Lodge (Hudsonspryt, Afrika e Jugut)

10 hotelet më të mira në pemë në botë

Të gjithë dashamirët e safari-s dhe eko-turizmit do të vlerësojnë këtë hotel në një nga rezervatet private të Afrikës Jugore.

Tree House Lodge (Puerto Viejo de Talamanca, Kosta Rikë)

10 hotelet më të mira në pemë në botë

Në mes të pyjeve të pasura fshehet thesari i vërtetë për çdo turist - shtëpiçe dy-katëshe në pemë, ku njëra anë është rezervati i natyrës së egër Gandoca-Manzanillo, ndërsa tjetra është Deti Karaibik.

Chole Mjini Lodge (Ishulli Mafia, Tanzani)

10 hotelet më të mira në pemë në botë

Në shtëpiçen në pemë aq mahnitëse, është shumë këndshëm të shijosh qetësinë dhe harmoninë, duke pushuar larg frenës së botës.

Ariau Amazon Towers Hotel (Amazonas, Brazil)

10 hotelet më të mira në pemë në botë

Në mes të pyjeve të dendura të Amazonës, në brigjin e djathtë të lumin Rio Negro ngrihen 7 kulla druri të hotelit të rrallë, ku dhomat janë ndërtuar mbi mjeke dhe arrijnë nivelin e degëve të pemëve.

Treehouse Point (Issaquah, SHBA)

10 hotelet më të mira në pemë në botë

Në një pyll të mrekullueshëm të shtetit Washington, në një cep të izoluar të natyrës, mes drithërave dhe licheneve janë krijuar njëkohësisht pesë shtëpiçe të rehatshme në pemë, ku me kënaqësi mund të zhyteni në një pushim të qetë dhe të ndjerë. Dhe në qendrën mësimore të hotelit ndodhin rregullisht ngjarje kulturore të ndryshme, të dedikuara mbrojtjes së mjedisit të rrethueshëm.

Saraii Village (Viravila, Sri Lanka)

10 hotelet më të mira në pemë në botë

Zonja e këtij hotel të mahnitshëm ka fituar një gradë MBA në SHBA, dhe shtëpiçen e saj në pemë e pozicionon si një vend që ndihmon të ndjeni balancën mes jetës dhe natyrës. Një zgjedhje e shkëlqyer për eko-turizmin, që do të lërë vetëm kujtime më të ngrohta.

Zgjidhni gjuhën tuaj

Zgjidhni monedhën tuaj

Aty ku çmimet e aplikueshme do të konvertohen dhe do të shfaqen në monedhën që zgjidhni. Monedha me të cilën paguani mund të ndryshojë në bazë të rezervimit tuaj dhe mund të zbatohet gjithashtu një tarifë shërbimi.